“O životě v kartách”- rozhovor pro časopis Reflex

Článek z časopisu REFLEX č.39/2008, více na reflex.cz/clanek33718.htm
O Esoterii a výkladu karet napsáno v odstavci “KALKULAČKA A POČÍTAČ”

Nevelký obchod v pražských Vršovicích nabízí léčivé čaje, med, esoterické zboží, ale i výklad karet a kontakt s léčitelem. Regály zaplňují tisíce předmětů: svíčky, vonné tyčinky, karty, kameny, různá cingrlátka, obrázky, předměty netušené funkce i esoterické knihy.

Kalkulačka a počítač


Evžen Krejčí v esoterickém království, uprostřed svíček, vonných tyčinek, karet, kamenů a předmětů netušené funkce

Již patnáct let o to vše pečují obchodní i životní partneři, Jitka Corliová a Evžen Krejčí; ona kdysi technická úřednice, on novinář. Začali prodejem čajů, pak míchali vlastní bylinné směsi, až se postupně vnořili do světa esoteriky. “Esoteriku máme všichni v sobě. Z toho se nelze vyvlíknout. Ať to nazýváme nevědomím, či předtuchou,” říká pan Krejčí. A jako by byl na mou návštěvu připraven, pokračuje: “Existuje vesmírná síla, jakási nejvyšší energie, někdo jí říká Bůh, jinak si to představme jako velký počítač. Na ten se můžeme napojit přes srdce. Ženy jsou citlivé, a proto mají napojení rovnou. Muži se připojují přes mozek čili rozum a to je zdržuje. Rozum je něco jako malá kalkulačka, která ale nevyřeší to co velký počítač. Správný chlap by měl používat obojí, a proto občas mozek vynechat.”

Chtělo by se mi diskutovat, ale zarazím se, kvůli tomu tu nejsem. Beru to jako odpověď na otázku o rozdílu ženských a mužských postojů k tajemnu.

Kartářka Jitka Corliová: 'Muže zajímá zaměstnání, protože nalovit pro rodinu je přece jejich poslání, a ženy partnerské vztahy'
Kartářka Jitka Corliová: ‘Muže zajímá zaměstnání, protože nalovit pro rodinu je přece jejich poslání, a ženy partnerské vztahy’

Během hovoru s panem Krejčím si paní Corliová povídala se zákazníkem o zdravé výživě. Pak přišla na řadu žena kolem čtyřicítky, která se objednala na výklad karet.

“Vám taky vyložím, chcete?”

Nejdříve vypráví, jak před deseti lety začala. Měla zvláštní sny, skoro vidiny, udělala si vlastní karty, ale dlouho se ostýchala vykládat je veřejně.

“Při výkladu se občas v duchu sama sebe ptám: Cos to teď řekla? Nějaká informace jde ke mně z karet, mimo můj mozek, a já ji vyprávím. To nelze zastavit.”

“Co chtějí lidi z karet hlavně vědět?”

“Muže zajímá zaměstnání, protože nalovit pro rodinu je přece jejich poslání. Ženy partnerské vztahy, rodina a děti.”


Vedle tarotových karet, s nimiž se vykládá budoucnost již od 14. století, jsou dnes v oblibě i ochranné osobní či léčivé kameny

Chci vyložit, ale zajímá mě jen dceřino těhotenství. Ano, brzká gravidita a porod v příštím roce se potvrzují, ale tentokrát opět s rizikem. Mám teda nakonec i já uvěřit tomu, že karty nelžou? No, uvidíme.

“Kartářky sice nejsou považovány za psychology, ale dělají něco jako psychologickou poradnu. Napsat to ale na dveře, nepřijde sem nikdo. Nabízíme-li však výklad karet, lidi to přijmou. A navštíví vlastně psychologickou či manželskou poradnu,” dodává při loučení pan Krejčí.

 

Velkovýroba věšteb

Po třech reálných dotycích s téměř nereálnou skutečností zaslouží krátkou zmínku pořad TV Prima Volejte věštce. Vysílá se denně po půlnoci, zhruba dvě hodiny od jedné do tří. V průměru ho sleduje asi sto padesát tisíc diváků. Kartářka v přímém přenosu přijímá telefonáty diváků, během tří až čtyř minut vyloží karty a stačí volajícímu říct, jak je na tom s partnerem, zdravím či prací. Není to od kartářek děsivá povrchnost a od klientů nepochopitelná důvěra v tajemno? Kartářky se ve službě střídají, volajícím ženám říkají zlatíčko, dušinko … Ovšem než jsou volající spojeni do studia, musí čekat a koruny na účtu naskakují. Konkrétně vím o dvacetiminutovém čekání, a to může být běžné, v ceně čtrnácti stovek. Trapná velkovýrobna věšteb těžící z lidského zoufalství je odporný byznys, leč v souladu se zákony.

Historicky vzato, věštění a kartářství nejsou nic nového. Proč se však k němu obracejí lidé v dnešním, moderním světě? Proč i vzdělané a emancipované ženy věří věštbám, potřebují je k životu a platí za ně? Na jednom esoterickém webu jsem našel docela výstižnou odpověď: “Lidé potřebují duchovní útěchu, a když ji nemají od náboženských autorit, jako tomu bylo dříve, jejich duše je prázdná. Proto hledají opory a jistoty u věštců. Těch pak stejně jako jejich zákazníků přibývá.”

Tahle situace platí i v jiných zemích. Například známí ze Švýcarska a Německa mi potvrdili, že i tam esoterika zažívá obdobný rozmach, a to včetně televizního účinkování kartářek. A rovněž se tam o tajemnu veřejně nemluví ani nepíše. Jako by se za tento jev, který nabývá zejména v ženské části populace masového měřítka, západní společnost styděla. A tak se raději tváří, že neexistuje.

Jak vypadá výklad?


UVEDENÍ DO SITUACE: oba se potkávají na pracovišti, on je starší a klidnější, ona překypuje energií. Problém je v tom, že muž často téměř nekomunikuje. Žena vnímá takové chování jako jeho oddalování. Sama proto rovněž přestává komunikovat, ale zároveň se tím hodně trápí. Přitom oboustranně vzájemné sympatie nadále přetrvávají.

OTÁZKA: “Co udělat, aby po oboustranných sympatiích projevujících se delší dobu vznikl mezi mnou a jedním mužem trvalý vztah?”

VÝKLAD KARTÁŘKY KATEŘINY Š.: (podle základního vyložení devíti karet – na stránce vlevo): “Není nutné si příliš všímat partnerovy nekomunikace, natož si ji brát osobně. Žena by naopak měla komunikovat, protože to je ten správný směr, správné rozhodnutí. Muž si totiž nevšímá své nemluvnosti, ale tu její vnímá a vyhodnocuje tak, že pokud ona nechce, tak on se komunikace straní. Žena by se tady měla nechat vést svými pocity a rozum, který ji špatně nabádá k trucovitosti, nechat v tomto případě stranou. Na tuto skutečnost poukazují karty v diagonálních liniích: přetvářka – láska – cesta a žárlivost – láska – soudce. Pakliže to žena udělá, současný stav se zmobit radost, viz karty láska – milenec – klevety – vdovec – vdova.

Doplňující komentář k celé horní řadě: “Nekomunikace nepřinese nic dobrého, jen trápení a neklid. Viz žárlivost – klevety – cesta + neštěstí – dům.”

Doplňující komentář ke střední řadě: “Zde se potvrzuje výše řečené, protože projeví-li žena k muži náklonnost v oblasti komunikace, jemu se jazyk rozváže také a bude potěšen společnými hovory, protože nekomunikace z partnerčiny strany mu není lhostejná, viz naděje – smutek.”

Doplňující komentář ke spodní řadě: “Není dobré si myslet, že se situace nemůže změnit, je dobré si uvědomit, že pro změnu situace je potřeba něco udělat. Viz přetvářka – vdova – soudce + smrt – pokušení.”

PS: Kateřina Š. používá Vykládací karty Ivy Hüttnerové

 

Nastal soumrak rozumu?

Podle výzkumů Evropské komise chodí dvaapadesát procent Evropanů po světě s přesvědčením, že astrologie má vědecký základ. Nejvíce je rozšířeno – poněkud paradoxně – v kolébce osvícenství, ve Francii. Není žádným tajemstvím, že bývalý prezident Jacques Chirac neodešel ráno do práce bez nahlédnutí do svého horoskopu a jeho předchůdce François Mitterrand chodíval na pravidelné konzultace ke své jasnovidce. Jedenaosmdesát procent Francouzů se domnívá, že věda nikdy nebude s to vysvětlit důležité otázky. Hlavní francouzské sdružení profesionálních jasnovidců – INAD (Národní ústav věšteckých umění) – uvádí, že v zemi působí v tomto oboru na sto tisíc mužů a žen, což je čtyřikrát více než katolických kněží, a za jejich služby lidé ročně utratí 3,2 miliardy eur. Naopak nejstřízlivější jsou Britové s Američany, kteří sice přesvědčení o vědeckém fundamentu astrologické nauky sdílejí také, avšak “pouze” z jedenatřiceti procent. O tom, že situace houstne, svědčí nejen skutečnost, že věštění, křišťálové koule a astrologie nikdy nebyly v takové oblibě jako dnes, ale především fakt, že k jejich masovému šíření slouží prostředky, jež běžně vnímáme jako výdobytek vědy a racionálnosti: počítače, Internet a poslední výkřiky na poli telefonní techniky.

 

PAF,  časopis REFLEX č.39/2008