Nejsme bezmocní.

Milí čtenáři, dovolím si vám nabídnout možnosti, jak pracovat sami na sobě a umět si pomocí v těžkém životním období.

Rozhodně nemám v úmyslu složité situace přivolávat. Jen je dobré vědět, co dělat, pokud se do takové situace dostaneme.

Řešit problémy efektivně a vzít zodpovědnost do vlastních rukou nás v institucích moc dobře nenaučili a když se podíváme jaká je situace kolem nás…..

Já sama jsem se v takové životní krizi ocitla.

Jmenuji se Ilona Chroboková-Dobrovodská. Onemocněla jsem rakovinou.

Prošla jsem procesem ve zdravotnictví, a to mne vedlo k napsání knihy Moudrost jabloňových květů, v níž dávám naději lidem s podobným osudem, jako byl ten můj, když mi lékaři sdělili-už se neuzdravíte.

Můj zdravotní stav byl vážný, byla jsem unavená a tvořila se mi tekutina v břiše a ta stoupala až do plic a já jsem nemohla pořádně dýchat. Samozřejmě jsem vyhledala lékařskou pomoc.

Jenže…..

Zjistila jsem, že než lékaři vyšetří, co mi je-musím počkat. U mne to

trvalo přes dva měsíce, protože jsem z malého města, a ještě bylo období dovolených. Na léčbu jsem zas musela čekat. A jak sleduji situaci ve zdravotnictví, je stále horší. Přes prezentovanou úspěšnost zdravotnictví „takzvané civilizační choroby“ vzrůstají. Lékaři nestačí odbavovat pacienty. Ti pak musejí čekat s obavami o svůj život.

Také mne zprvu zachvátil strach.

Moje prognóza nebyla dobrá, rakovina ovarií s masivními metastázemi. Operace nebyla možná, lékař mi nabídl udržování při životě za pomoci chemoterapií. Ocitla jsem se v životní krizi.

Brzy jsem pochopila, že strach a obavy jen odčerpávají zbytky mých sil.

Rozhodla jsem se, že to nevzdám, i když mi lékař řekl, že na uzdravení nemám šanci. Jenže jak sama sobě pomocí v takové situaci mne žádná instituce nenaučila. Vás ano?

Naštěstí jsem už jako mladá hledala odpovědi na nezodpovězené otázky v psychologii, různých duchovních naukách a v přírodní medicíně. Nastartoval mně kurz Objevování skrytých schopnosti pana Petra Velechovského. Učil nás, jak mocní jsme, co dokáže síla myšlenky a našeho podvědomí. Škoda, že se toto neučí na školách místo některých zcestných předmětů. Znala jsem toho hodně, dokonce umím diagnostikovat na dálku a pomáhala druhým. Jen na sebe jsem nedbala a moje životospráva byla žalostná. Ona i moje psychika nestála za víc. No a teď jsem byla nemocná a věděla jsem, že si za to můžu sama.

Konečně tedy použiji všechny moje poznatky v praxi.

Rozhodla jsem se tedy udělat pro sebe to nejlepší, co mohu, tak, abych se co nejdříve uzdravila.

Začala jsem detoxikací těla, očistou duše-psychohygienou, dechovými cvičeními a vizualizacemi zdravého stavu svých buněk.

Zkoušela jsem různé techniky a zapisovala si jejich průběh.

A tak jsem vypracovala na vlastní zkušenosti Komplexní ozdravný systém.

Tento systém předávám lidem, kterým bylo, jako mně řečeno, že už se neuzdraví.

Můj systém funguje.

Zbavila jsem se masivních metastáz a podrobila operaci dvou malých ložisek. Jsem zdravá už dva a půl roku. Lékaři čekali, že se nemoc hned vrátí, mám prý totiž mutaci BRCA1. Ale to mne neznají, už vím, co dělat a co nedělat. Pokud máte o mém vyprávění pochybnosti, mohu vše doložit lékařskými zprávami.

Svou zkušenost předávám v knize Moudrost jabloňových květů, kde je přehledně a srozumitelně zpracován celý postup léčení. Také jsem vydala CD nahrávku s vizualizacemi, které jsou v knize obsaženy.

Co nabízím.

Nabízím osvobozující možnost přijmout zodpovědnost za vlastní život a své zdraví. A s ní schopnost řídit si svůj život sami. Pokusím se vám předat zkušenosti s efektivním řešením životních krizí, tedy jejich přijmutím a řešením, a provedu vás úskalími častých a zbytečných chyb. Poradím, jak čistit nejenom tělo, ale také psychiku. Doporučím praktiky a jídelníček k posílení imunity. Představím vám mnoho technik a cvičení vedoucích k rychlejšímu uzdravení. Vysvětlím, jak používat tvůrčí myšlení a moc podvědomí. Pokusím se vám odkrýt, jak mocné a silné bytosti jsme přes to, že je nám to utajováno.

Knihu i s CD má knihkupectví Hledající, bez CD knihkupectví Kosmas

Více na  www.jablonka-cestakezdravi.cz

kontakt: uzdravseted@seznam.cz

Zde je malá ukázka z knihy.

Motto

Ležím pod jabloní. Obdivuji růžovobílé vonící květy.

Dobře vědí, co mají udělat, aby stvořily plod plný síly, energie a zdraví.

I naše moudré tělo zná toto tajemství, každá naše buňka. Stačí, když jim trochu pomůžeme, když jim nebudeme překážet Důvěřujte svému tělu. Podpořte ho zdravou stravou, pohybem a správným dýcháním a budete svědky zázraku stvoření. Moudré buňky vědí, jak nastolit harmonii a zdraví zrovna tak, jako něžné květy jabloní.

Paměť těla

Mysl není jen v mozku, mozek je operační systém, ale čidla vnímání (například bolesti) máme po celém těle. Ukládají se v něm všechny vaše vzpomínky a k nim příslušející emoce. Tělo často uchovává naše negativní myšlenky, zážitky a emoce jako bloky, které způsobují poruchy v těle, psychice i imunitě. Psychická pohoda má na zdraví obrovský vliv. Buněčná paměť lidského těla zaznamenává všechny impulzy a informace z našeho okolí. Pokud jsou tyto impulzy plné strachu, napětí agrese, bolesti, vzteku, studu a podobných emocí, vytvářejí se v těle energetické bloky. Tyto bloky, způsobené dlouhodobým stresem, strachem, bolestí a závislostí, nám způsobují různé potíže, jako je snížené sebevědomí, pocity slabosti a vyčerpanosti, nespokojenosti s vlastním životem. A tyto nelibé pocity nás vedou k problémům třeba s nadváhou, s prosazováním vlastní osoby, s dosahováním našich cílů a plánů, aniž bychom si to na vědomé úrovni byli schopni připustit. Navíc se většinou snažíme těchto svízelných pocitů zbavit nezdravými aktivitami jako je přejídání, pasivní odpočinek, kouření, alkohol, drogy, sexuální přemrštěnost, hazardování se životem a jinými. Po čase se můžeme stát na těchto uvolňovacích aktivitách závislí. Je třeba tyto bloky rozpoznat a uvolnit. Zadržovaná energie, která nemůže volně proudit, může být příčinou traumatu, oslabení a nemoci. Bývá to způsobeno tělesným, emocionálním nebo duševním zraněním. Když je myšlenka a emoce, která vytvořila fyzický blok, uvolněna a odhalena, začne tělo se samoléčbou, snaží se harmonizovat a uvádět do původního stavu. Psychická a fyzická hnutí se vzájemně podmiňují a vytvářejí rovnováhu. Co si myslíme, to se projeví i v našem těle třeba i jako nemoc. Když zaměříme svoje podvědomí na proces vyléčení, ono poslechne. Stačí v myšlenkách a představách udržet přesvědčení: „Já se uzdravím.“ Příkladem manipulace s podvědomím může být i uvedení do hypnotického stavu. Hypnotizér vsugeruje podvědomí ve změněném stavu vědomí cokoli. Podvědomí vždy poslechne. Třeba, že je subjektu zima, přestože je v sále teplo. Hlavní myšlenky a emoce, způsobující těžké onemocnění:

• Vyčerpanost, stres

• Pocit křivdy

• Neodpuštěná křivda

• Upozaďování sebe a svých potřeb

• Dlouhodobý zármutek

• Dlouhodobá zášť, hněv, vztek, závist

• Pocit marnosti

• Neláska k vlastní osobě

• Potlačování vlastních zájmů a radosti ze života, potlačování agrese

• Strach projevit se

Naše tělo má totiž svoji vlastní paměť. Mluví se o paměti těla. Jistě jste už slyšeli o lidech, kteří po amputaci nohy ještě dlouho pociťovali svědění v chodidle, které už neměli, nebo o odoperovaném žlučníku, který někdy zabolel, i když už byl z těla vyňat. Také rány po úrazech někdy bolí, většinou v období, místě nebo situaci, připomínající, kdy a kde se úraz stal. To vše je paměť našeho těla. Přemýšlejme o sobě v dobrém. Paměť těla je psychosomatická. Víte, že když prožíváte třeba křivdu, bolí vás srdce; nebo když se děje něco hrozného, bolí vás hlava nebo žaludek až na zvracení. Tělo pamatuje naše psychická zranění (křivdy, nespravedlnosti, dlouhodobý zármutek, stres, deprese, ubližování, ale i vlastní vztek, nenávist a závist). Bohužel nás nikdy nikdo neučil, jak se vyrovnat s psychickým zraněním, jak čistit psychiku od každodenních nánosů a problémů. V naší době je zvykem zamést svoje psychické rány pěkně pod koberec, aby nebyly vidět. Totiž abychom je ani my sami neviděli. Prostě je vytěsnit do podvědomí. Pociťování emocí se považuje za niternou věc každého jedince a projevování citů je bráno spíše jako slabost nebo nějaká nepatřičnost. A protože málokdo umí provádět očistnou psychohygienu (relaxovat, aktivně odpočívat, meditovat, kochat se krásnem nebo čímkoli co nás zaujme, bádat ve vlastním nitru, obrátit se do svého nitra a rozjímat), proto je mezi námi tolik neurotiků, alkoholiků, toxikomanů a nespokojenců. Negativní emoce se ukládají v paměti těla, časem mohou oslabovat imunitní systém a dovolit vstupu jakékoli nemoci. Každá naše myšlenka se projeví v těle. Každá naše buňka reaguje na myšlenky nebo námi vyslovené soudy. Jak myslíme a mluvíme se odráží na našem těle. Nejen zdravotně, ale také vizáží. Jistě znáte staré zatrpklé lidi, kteří mají svou nenávist, závist, apatii nebo potměšilost vepsány do obličeje. A jak chcete vypadat ve stáří vy?

Nejhorší ze všeho je, když tyto myšlenky směřujeme proti vlastní osobě. Pokud smýšlíme sami o sobě jako o člověku, který má samé nedostatky a malé sebevědomí, marně čekáme na štěstí a lásku. Tvrzení „to já neumím, nedokážu, jsem hloupý, to se v životě nenaučím, to, a to mi nejde“ se po čase našeho přesvědčování sama sebe stane krutou pravdou. My sami totiž těmto tvrzením uvěříme a tím, že jim věříme, se stanou naší realitou. A přitom by stačilo sám sebe přesvědčit o tom, že vše se dá řešit, zvládnout, naučit, že jsem šikovný, chytrý, schopný a po častém opakování těchto tvrzení jim pevně uvěřit a tím je uvést v realitu. Dovolte sami sobě myslet si o sobě to dobré a podpořit v sobě svoje schopnosti a možnosti. Mluvte proto o sobě s respektem, úctou a láskou. Každý z vás je jedinečný, něčím nadaný, neopakovatelný a dokonalý. Všichni jsme lidské bytosti a každý z nás má nějaké jiné nadání a vlohy, všichni také chybujeme a učíme se z vlastních chyb. Nikdo není neomylný, a proto není třeba podceňovat se pro nějaký dílčí neúspěch nebo proto, že nám kdysi nějaká autorita řekla, že špatně zpíváme, kreslíme, vypadáme nebo cokoli jiného pro nás zraňujícího. Uvědomte si, že ten, kdo vás takto nelichotivě počastoval, neměl právo nad vámi vynášet soudy a možná měl v tu chvíli vztek, nebo byl ve špatném psychickém rozpoložení, možná vám i záviděl; a vy jste jeho soud vzali vážně a řídíte se jím po celý svůj život. Má snad někdo právo soudit druhého z pozice rodiče nebo učitele? Zná snad všechny procesy a pohnutky toho, koho kritizuje?

Individualismus

Dnes žijeme v přetechnizované době plné hluku, smogu, elektrických výbojů, rychlých zvratů a záplav informací, ve kterých se musíme orientovat. Období, ve kterém žijeme, je nazváno obdobím individualismu, kdy člověk žije jako oddělená jednotka a s ostatními soupeří o atributy a hodnoty dnešní civilizace jako jsou vliv, moc, majetek a energie. Místo vzájemné pomoci a spolupráce vidíme kolem sebe stále více podvodů, lží, lhostejnosti a závisti. Kdekdo se snaží žít jen pro svůj vlastní prospěch. A pokud ne, je považovaný přinejlepším za podivína. Přitom v přírodě je vše propojeno a vše spolu souvisí. Člověk se uměle vyčlenil z přírodního celku, ke kterému vždy patřil a patří. Člověk by sám nemohl existovat, ale společnost nám tvrdí opak. Místo soužití a spolupráce nás nabádá k soutěživosti, protože vždy vítězí ten nejsilnější, nejrychlejší, ten bez svědomí a soucitu. A tak pomalu zapomínáme na duchovní a morální hodnoty a tradice, a protože nehledáme nic vnitřního, hledáme povrchní, takzvaně uvolňovací zábavy. Všechna média slibují zážitek, požitek a zábavu ve velkém a živí tak objemnou komerci. Tyto zábavy však nenaplní ani neuspokojí naší duši, a to my vnímáme jako absenci vnitřního uspokojení, harmonie. To vyvolává vnitřní neklid. Lidé pak potřebují stále nové impulzy k uvolnění, ale ty je neuspokojí, a tak hledají stále silnější a silnější, až propadají návyku, někdy až k zániku. Podobají se můře letící za smrtícím světlem. Není-li totiž naše duše a naše srdce naplněno láskou a harmonií, krásnem a duchovností, peníze ani moc jí klid a úlevu nepřinesou. Proto stále hledáme nové a nové stimuly k naplnění. Že prázdné srdce vytváří prázdný život, píše ve své knize Anatomie duše paní Caroline Myssová.

Psychohygiena

Je to nauka o ochraně duševního zdraví a zvyšuje tak odolnost člověka vůči škodlivým vlivům. Učí nás zdravému životnímu stylu, bezpečně ventilovat agresi a různým relaxačním technikám, které nám pomáhají udržet svou psychickou rovnováhu. Psychohygiena obsahuje relaxaci, modlitbu, meditaci, obrácení do svého nitra, rozjímání, odpuštění a vnímání krásna, umění, zpěv, tanec, slovesnou tvorbu, bylinnou očistu nebo dechová a tělesná cvičení. Bohužel většina z nás neví, jakým způsobem je možné odstranit psychickou zátěž, vyčistit mysl i rány na duši. Já si myslím, že těmto technikám by se měly učit už děti ve školce. Techniky na čištění psychiky (psychohygiena) byly známé již před mnoha staletími, dodnes se používají ve východních kulturách a u několika posledních přírodně žijících kmenů i jinde. Tyto techniky pomáhají lidem žít v co největší harmonii těla, duše a ducha, to znamená holistickým, uceleným způsobem. Které ze svých tří složek člověka, tělo, duše, duch, myslíte, že dává přednost evropská kultura? Tělu? A víte, že mnoho lidí přesto jí nezdravě, pije alkohol, upřednostňuje pasívní zábavu a nemá dostatek pohybu na čerstvém vzduchu? Naše osobnost je v nerovnováze, otrávená špatným stravováním, rychlým tempem života a stresem. Psychiku je potřeba pravidelně čistit, jako třeba boty, šaty, nebo auto, které používáme. V dřívějších dobách věnovali lidé psychohygieně dostatečný prostor a čas. Činnosti tělesné kombinovali s činnostmi ducha: modlitbou, meditováním, filozofováním, uměním, hudbou, divadlem, tancem. Rovnováha mezi duchem a tělem je patrná hlavně během doby antické v Řecku a Římě. Veškeré slavnosti a rituály i v naší kultuře byly kombinací těchto prvků. K čištění psychiky slouží:

• Působení přírody

• Působení krásna a umění

• Tvůrčí relaxace a zájmová činnost

• Relaxace spojená s pohybem

• Modlitba

• Meditace

• Rozjímání

• Hudba

• Odpuštění

• Pozitivní myšlení

Většina z vás řekne, že na takové aktivity nemá čas. Ano žijeme v časové zkratce, ale i tak si každý z nás dokáže najít chvilku pro sebe, pro to, co ho těší a baví. A když se tato chvilka stane pravidlem, uvidíte, jak se na ni budete časem těšit a jak vás osvěží. Psychické rány oslabují naše tělo a jsou podhoubím pro vznik nemoci. Je třeba se naučit rozeznávat signály našeho těla. Tělo nás vždy upozorňuje, že je něco v nepořádku. Jsou to různé tlaky, mírné bolesti, únava, podráždění, a při našem přehlížení těchto známek nerovnováhy v těle se symptomy prohlubují až k nemoci.

Moudrost těla

Když se na tento svět narodíme, už tehdy naše tělo a buňky v něm fungují samostatně. Tělo dýchá, srdce tluče, krevní oběh je v chodu, trávicí a vylučovací soustava funguje, hormonální systém pracuje. Naše tělo a buňky vědí co mají dělat, abychom se vyvinuli ve zdatného jedince. Všechno v nás dokonale a harmonicky spolupracuje. Jediný, kdo je v této bohulibé činnosti může omezovat a poškozovat je člověk sám. Dokud jsme bezmocní, mohou nás nevhodnou stravou a prostředím poškodit rodiče. V dospělosti už si škodíme sami. Jsou samozřejmě lidé, kteří se narodí už s vadou, nebo onemocněním. Ale valná většina z nás brání svému tělu v harmonické funkci. Někdy si škodlivé návyky neseme z rodiny, někdy si je vytvoříme sami. Naše tělo je úžasné, po mnohá léta se snaží vydržet devastaci, než se zhroutí. Někomu dřív a někomu později.

• Kdo z nás zdravě jí, spí, dýchá, pozitivně myslí a pravidelně sportuje?

• Dodržuje očistu a půst?

• Čistí psychiku?

• Poslouchá své tělo?

Jak ale komunikovat s vlastní tělem? Jak poznat, co nám říká? Je třeba udělat si na sebe čas, a pokud nás něco bolí nebo se cítíme unaveni, lehnout si nebo sednout sami a v klidu. Zhluboka se několikrát nadechnout a uvolnit se. Pak se chvilku soustřeďte na svůj problém a oslovte svoje tělo.

TECHNIKY

Rozhovor s tělem

Usaďte se nebo se položte někde na klidném místě. Dýchejte zhluboka. Chvíli se soustřeďte jen na svůj dech. Dýchání se zpomaluje a prohlubuje. Potom si v duchu položte otázku: „Moje tělo, řekni mi, proč jsem tak unavený/á, proč mě bolí…, co dělám špatně? Co pro tebe mohu udělat, aby nám bylo dobře?“ Po položení těchto otázek seďte nebo ležte chvíli úplně tiše, zhluboka dýchejte a soustřeďte se jen na dýchání a snažte se na nic nemyslet. Nemusíte za každou cenu na něco přijít. Naopak, uvolněte se a pusťte všechno z hlavy. Odpověď vás napadne buď během této klidné chvilky, ale častější bývá, že přijde až po této malé meditaci při běžném denním provozu. Možná, že vás ze začátku žádná odpověď nenapadne. Pokud ale budete tuto techniku častěji opakovat, odpovědi se samy dostaví. A několik minut v klidu tak jako také osvěží vaše tělo i mysl.

Křišťálový vodopád

Pohodlně si sedněte nebo lehněte a zavřete oči. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Proveďte uvolňování svalů podle techniky z předchozí kapitoly. Nyní se soustřeďte na svůj dech a počítejte pozpátku od 10 do 1. 10, 9, 8… Představte si místo v přírodě nebo jinde, kde rádi pobýváte. Vytvořte si vlastní ráj. Prohlédněte si svým duševním zrakem své oblíbené místo a zkuste rukou nahmatat drsnou kůru stromu, vodu, čichnout si ke květině, jednoduše prozkoumejte svůj ráj všemi smysly. Nyní jděte v duchu ze svého ráje po travnaté cestičce až ke křišťálově čistému vodopádu. Slunce na něm vyčarovalo duhový proud. Postavte se pod tento duhový a čistý vodopád a smývejte ze sebe všechen strach, smutek, vyčerpanost. Představte si, že proud křišťálově čisté vody protéká skrze vaše tělo a odnáší s sebou všechny škodliviny, nemoci, starosti a smutky. Sledujte, jak z vašich nohou odtéká špinavá voda a odnáší vše škodlivé s sebou pryč. Naopak každá buňka vašeho těla se plní čirým světlem zdraví a síly. Prociťte pocit síly a zdraví a pomalu se vraťte do svého soukromého ráje. Potěšte se jeho krásou a bezpečím a počítejte tentokrát od 1 do 10. Pomalu otevřete oči a vraťte se do reality.

Čištění emocí

Zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech a jako v předchozím cvičení zatínejte a uvolňujte svaly na celém těle. Potom nechte tělo uvolněné jako hadrovou panenku. Představte si své tělo jako duté a prázdné. Vstupujete do nádherného silného světla. Světlo prostupuje vaší hlavou a čistí všechny vaše černé myšlenky. Říkejte si v duchu: „Čistím všechny negativní emoce zlatým světlem.“ Potom světlo s nádechem nechte postupovat do krku a hrudi a čistit ze srdce všechen smutek, zklamání, závisti, nenávisti, selhání, prostě všechny negativní emoce. Opět stačí, když si situaci a světlo představíme se zavřenýma očima a procítíme. Říkejte v duchu: „Čistím všechny negativní emoce, které pociťuji,“ a jmenujte je (strach, vztek, smutek, tíseň, závist) „a přeměňuji je na emoce lásky a dobra a ty mne posilují.“ Potom veďte světlo dále do oblasti břišní a říkejte: „Čistím všechny negativní myšlenky, které mám o své vlastní osobě. Moje sebevědomí sílí. Čistím svoje tělo, každou jeho buňku a vytvářím si tak nové zdravé tělo.“ Poté si představte své tělo, jako by bylo velké a duté naplněné zlatým světlem od hlavy do konečků prstů na rukou i nohou. Nádechem se vaše tělo i zlaté světlo rozšíří do obrovských rozměrů a s výdechem odchází z těla vše staré, nepotřebné a nezdravé. Několikrát se mohutně nadechněte a vsajte do sebe co nejvíce světla a několikrát vydechněte temnou nezdravou hmotu. Potom otevřete oči a prociťte úlevu.

Tyto meditace jsou i na CD.

Přeji vám hodně štěstí a radosti při objevování vašich skrytých schopností.

Ilona Chroboková-Dobrovodská